Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika
Opis
Czy człowiek pochodzi od małpy? Czy nauka i Pismo Święte zgadzają się w kwestii powstania życia? Kreacjoniści - radykalni tradycjonaliści czy wrogowie Kościoła? Czy Darwin odpowiada za obozy śmierci? Te i wiele innych pytań poruszają autorzy książki, postulując odnowę całej koncepcji nauki o Stworzeniu, prowadząc czytelnika ku ekscytującym poszukiwaniom w obrębie relacji pomiędzy stworzeniem i ewolucją, a także między wiarą i nauką. Zbyt często bowiem zarówno niewierzący, jak i katolicy przedstawiają tę relację jako konflikt "bezmyślnych" i głuchych na wszelkie argumenty fundamentalistów katolickich z jednej strony oraz odważnych naukowców i teologów z drugiej. Pomimo wypracowania rzekomo wspaniałej syntezy pomiędzy interpretacjami Księgi Rodzaju a neodarwinizmem, odnowa katolickiej nauki o Stworzeniu nie może się opierać na żadnym z uproszczonych rozwiązań. Wartościowa synteza wiary i nauki zakłada bowiem wierność oczywistemu i dosłownemu zamysłowi Księgi Rodzaju, a jednocześnie rzetelne i obiektywne spojrzenie na dane naukowe. W XX wieku my, chrześcijanie, przeoczyliśmy jedno z najważniejszych pytań, jakie można w ogóle postawić. To pytanie o pochodzenie człowieka. Dzisiaj powróciło do nas z całą mocą, gdy w imię nowożytnej nauki zaproponowano koncepcję rodem z mitologii pogańskich, które mają zastąpić wiarę biblijną.
Kraj produkcji: Polska
Szczegóły
Recenzje
(...) O co chodzi w sporze o ewolucję? Czy kościół zawsze popierał ewolucję gatunków? Czy człowiek pochodzi od małpy? Czy Darwin odpowiada za obozy śmierci? To tylko kilka z pytań jakie znajdziemy w nowej publikacji o. Michała Chaberka i Tomasza Rowińskiego, na które o Mjchał odpowiada w sposób klarowny i wyczerpujący, tak by jednocześnie czytelnik sam mógł wyciągnąć logiczne wnioski. "Stworzenie czy ewolucja? Dylemat katolika" to książka, którą polecam każdemu, szczególnie jeśli nurtuje was pochodzenie człowieka i poszukiwanie prawdy. Autorzy zapraszają nas w fascynującą podróż, w której będziemy poruszać się w obrębie zagadnień dotyczących relacji stworzenia i ewolucji, darwinizmu. O. Chaberek przypomina tradycyjne nauczanie Kościoła w tej kwestii, o którym wielu chętnie by zapomniało i jak ono się ma do obecnej postawy wielu katolików, pokazuje drogę dialogu religii z nauką. O. Michałowi udało się przedstawić poszczególne tematy w sposób zachęcający, by chciało się czytać i zagłębiać w treść książki. Zaprezentował wiele ciekawych refleksji, spostrzeżeń, wszystko poparte konkretnymi faktami czy wręcz rozumem. Bo wiara i rozum nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie.. Polecam wam lektorem tej publikacji, która może być świetnym wstępem do dalszej dyskusji.