29.18
Biografie, wspomnienia
Poznańskie
Testament
Wydawnictwo:
Poznańskie
Oprawa: okładka twarda
29,18 zł
Cena rekomendowana: 49,90 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka dzisiaj
Opis
„Czas płynie, jestem coraz bliżej śmierci” - brzmi jedno z pierwszych zdań tej niezwykłej książki. Jej autor, dziewięćdziesięcioletni ks. Adam Boniecki, żegnając się ze światem, jednocześnie zostawia mu ostatnie przesłanie. Pyta, co będzie, jeśli ludzkość nigdy nie dojrzeje do globalnej solidarności. Mówi wprost o sprawach, wokół których zapada zwykle kłopotliwe milczenie: o starości i chorobach, o cierpieniu w samotności i domach opieki, o śmierciach i pogrzebach.
Zarazem jego „Testament” jest lekki i pełen optymizmu. „Wiele opowieści o odchodzeniu z tego świata mówi o doświadczeniu światła, ciepła i wszystkiego, czego doświadcza człowiek - ale nie o kresie wszystkiego” - pisze redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” i symbol Kościoła otwartego na dialog ze współczesnością. „Nie wiem, jak wygląda bytowanie tam, po drugiej stronie, i tego mi (o dziwo) nazbyt nie brakuje. Wystarczy pewność, że jest” - dodaje. „Bądźmy wdzięczni. Dziękujmy. Warto sobie uświadomić, że jest za co” - namawia. Z każdego akapitu tego testamentu, podobnie jak z każdego z towarzyszących tekstom zdjęć Grażyny Makary, bije nadzieja.
Zarazem jego „Testament” jest lekki i pełen optymizmu. „Wiele opowieści o odchodzeniu z tego świata mówi o doświadczeniu światła, ciepła i wszystkiego, czego doświadcza człowiek - ale nie o kresie wszystkiego” - pisze redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” i symbol Kościoła otwartego na dialog ze współczesnością. „Nie wiem, jak wygląda bytowanie tam, po drugiej stronie, i tego mi (o dziwo) nazbyt nie brakuje. Wystarczy pewność, że jest” - dodaje. „Bądźmy wdzięczni. Dziękujmy. Warto sobie uświadomić, że jest za co” - namawia. Z każdego akapitu tego testamentu, podobnie jak z każdego z towarzyszących tekstom zdjęć Grażyny Makary, bije nadzieja.
Kraj produkcji: PL
Szczegóły
Tytuł
Testament
Autor
Wydawnictwo
Rok wydania
2024
Oprawa
okładka twarda
Ilość stron
204
Format
22.5x17.5
Języki
polski
ISBN
9788368158816
Kraj produkcji
PL
Rodzaj
Książka
EAN
9788368158816
Data premiery
2024-07-17
Kraj produkcji
PL
Producent
Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o.
Podmiot odpowiedzialny
Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o.
Dodałeś produkt do koszyka
Testament
29,18 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
Po książki, felietony, artykuły czy myśli ks. Adama Bonieckiego sięgam w różnych momentach swojego życia. Zawsze wedy myślę sobie, że w Kościele takich postaci, takich kaznodziei jest tak bardzo mało. Gdyby było ich więcej, Kościoły nie świeciłyby pustkami. Nie ośmielę się recenzować ks. Adama Bonieckiego, bo to nie taka książka i mam zbyt wielki szacunek do tego wybitnego marianina. Mimo że daleko odszedłem od Kościoła, szanuję każde słowo wypowiedziane przez tego kapłana, bo w każdym zdaniu przebija jego wielka wiara, troska o ludzi, o świat, ale ani razu nie ma w nich pouczania, że źle robimy, ani nachalnego nawoływania do ewangelizacji. Są słowa, które subtelnie wskazują jego drogę, którą w każdej chwili znaczy Bóg bez względu czy dziarsko kroczył przez Kraków, czy teraz przemierza ulice w towarzystwie laseczki. "Testament" to podsumowanie życia, to także pokazanie czytelnikowi najważniejszych prawd, które są sensem jego życia. Padają piękne słowa o tym, że testament nie może stać się przyczyną sporów, byśmy pamiętali, że spisując ostatnią wolę nie skrzywdzić jednych i absurdalnie uprzywilejować innych. Pisząc testament, nie wyrażajmy żalów i pretensji. "Jeśli ktoś nie ma niczego cennego do zapisywania w testamencie i wtedy niech testament pisze, żeby było wiadomo, co zrobić z tym <<niczym>>, co zostało, i żeby ci, na których pamięci nam zależy, dostali na pamiątkę to, co chcę, by ode mnie mieli. No i żeby było wiadomo, co spalić, co przekazać ubogim, co do archiwów." I dalej "...warto w testamencie powiedzieć bliskim to, czego się powiedzieć za życia nie umiało, albo i nie chciało. Te słowa zza grobu trafiają do serca i zapadają w pamięć." Ujęły mnie również słowa w rozdziale "Życie mija" o tym, że czas się kurczy, a z biegiem mijających lat robi to coraz szybciej. Zauważa jednak, że kiedy mogliśmy wpaść do znajomych bez zapowiedzi telefonicznej czy SMS-owej ten czas kurczył się wolnej. Odkrywa także to, że w młodości wydaje się, że mamy czasu jeszcze dużo, kiedy zbliżamy się do mety, każda minuta staje się bardzo cenna. Piękny jest także rozdział o tym, że cierpienie, które jest sensem chrześcijaństwa, uszlachetnia. Ks. Boniecki przytacza słowa ks. Józefa Tischnera do Jarosława Gowina "Nie uszlachetnia". A na konice zacytuje jedno z życzeń ks. Adama Bonieckiego do chrześcijan: "Byśmy nigdy o nikim nie myśleli, że jest "przypadkiem beznadziejnym" byśmy nikogo nie osądzali". To książka, którą powinien przeczytać każdy myślący człowiek, bez względu czy jest wierzący, czy nie, bez względu czy ma dwadzieścia kilka lat, czy jest bliżej końca swojej drogi.