Opis
Pełna humoru i ułańskiej fantazji historia burzliwej miłości umiejscowiona w świecie, który za parę lat przejdzie do historii.
Janek, Michał i Ignacy w sierpniu 1937 r. rozpoczynają służbę w kawalerii. Młodzi, radośni i pełni życia czują się w pułku doskonale. Są przecież elitą, otaczanymi podziwem ułanami, o których śpiewa się piosenki. Świadomi potęgi mitu i dumni, że stali się częścią tej elitarnej formacji, pośród trudów żołnierskiego życia zacieśniają więzi przyjaźni, która będzie trwała do końca życia.
Agata na zabawie ułańskiej podrywa zauroczonego nią młodego porucznika. Brat bezskutecznie próbuje odwieść ją od tej przygody. Dziewczyna nie przejmuje się jego niepokojem i bezsilnością. Zostawia go wstrząśniętego jej postawą i nawiązuje romans z jego dowódcą. Niedługo potem, tuż przed wybuchem II wojny światowej, los ponownie stawia na jej drodze Aleksandra, który niegdyś złamał jej serce…
Wkrótce rwący nurt historii bezpowrotnie zmieni ich szczęśliwy świat.
Ekskluzywni i eleganccy, a do tego świadomi swojej wyjątkowości – tacy byli i są ułani. Najważniejsze są dla nich trzy „K”: konie – najlepsze, koniak – najdroższy, i kobiety – najpiękniejsze. Ich służba to barwna przygoda. Wszyscy ich podziwiają – ich mundury, postawę, specyficzny sposób poruszania się i mówienia. Są zdyscyplinowani, ale i pełni życia, humoru i swobody.
Kraj produkcji: PL
Szczegóły
Recenzje
„- To wspaniale, że są razem. Widocznie tak miało być. […] Przecież ty i ona to różne światy. -Ale jedno przeznaczenie. -Jakie? […] -Dziewczyna ułana.” . „W duszy ułana” to drugi tom Sagi Ułańskiej autorstwa Magdaleny Stykały. To kolejna odsłona z życia prawdziwego kawalerzysty. . Akcja zaczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej i tym razem w większym stopniu skupia się na losach brata Agaty - Ignacym, który to w 1937 roku rozpoczyna dwuletnią służbę w kawalerii. Oprócz oczywistego, czyli życia w pułku, poznaje tam prawdziwych przyjaciół - Janka i Michała. Życie tej trójki młodych mężczyzn zmieni się nieodwracalnie wraz z wybuchem wojny. Jak potoczą się losy ich i ich najbliższych? A co z Agatą? Co z jej złamanym sercem? Czy szukanie pocieszenia poprzez „znajomości” z innymi mężczyznami pozwoli jej zapomnieć? Zapomnieć, by zacząć na nowo żyć…? . Przyznam szczerze, że rzadko kiedy drugi tom z serii okazuje się być lepszym od tego pierwszego - a w tym przypadku tak właśnie było! I nie zrozumcie mnie źle, pierwsza część - „W ramionach ułana” też mi się podobała, jednak tutaj było ciekawiej! Oprócz dokładnych opisów z życia kawalerzysty, szkolenia pułku, dokładnego odwzorowania tamtych czasów, mamy tutaj rozwinięte losy bohaterów. Historie ich najbliższych, ich wojenne perypetie. Są więc ludzkie dramaty, ból, cierpienie, strata, upokorzenie. Ale znajdziemy tutaj i miejsce na radość, miłość, nadzieję na lepsze jutro! Mniej tutaj tej niespełnionej miłości i być może dlatego ta odsłona bardziej przypadła mi do gustu. Zakończenie - też ciekawe, dlatego już wypatruję trzeciego tomu, bo liczę na to, że i w nim będzie się działo!