31.2
Reportaż
Prószyński i S-ka
Zakrystia
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Oprawa: Twarda
31,20 zł
Cena rekomendowana: 49,99 zł
Cena okładkowa/rekomendowana przez wydawcę/producenta.
Wysyłka dzisiaj
Opis
Dlaczego ludzie powołani przez Boga chcą ze sobą skończyć? Czy porównywanie zasad działania Kościoła do mafii jest naprawdę przesadzone? Kim są kobiety mieszkające na co dzień z księżmi? Jak wygląda prawda o życiu zakonnic?
„Zakrystia“ to odzierająca ze złudzeń książka na temat prawdziwego życia mieszkańców kurii i plebanii. Jeśli ktoś myślał, że o księżach wie już wszystko, na pewno się zdziwi. Szantażowani przez kochanki i chłopaków na godziny, mobbingowani przez przełożonych, duchowni odbierają sobie życie w kościele albo na plebanii. O swoich pragnieniach i drugim życiu nie mogą nikomu powiedzieć, przez co wikłają się w coraz większe kłopoty.
Opisane tu historie to gotowy scenariusz na trzymający w napięciu thriller o namiętności, chciwości i fasadowości życia kasty kapłańskiej.
Jeśli czytałeś już „Plebanię“, koniecznie zajrzyj do „Zakrystii“.
Artur Nowak (ur. 1974) – adwokat, publicysta i pisarz, m.in. współautor wraz z profesorem Stanisławem Obirkiem bestsellerowych reportaży „Babilon. Kryminalna historia Kościoła“ oraz „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele“, a z filozofem Ireneuszem Ziemińskim książki „Chrześcijaństwo. Amoralna religia“. Napisał też „Kroniki opętanej“ – powieść, w której przedstawił opartą na faktach historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów. Jest również autorem reportażu „Adwokaci. Zraniony zapał“. Współautor podcastu „Kryminalna historia Kościoła“, nagrodzonego Bestsellerem Empiku za 2022 rok. Kolejny sezon tego podcastu otrzymał w roku 2023 nagrodę Best Audio. Od 2021 roku na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi autorski podcast „Wysłuchanie“.
„Zakrystia“ to odzierająca ze złudzeń książka na temat prawdziwego życia mieszkańców kurii i plebanii. Jeśli ktoś myślał, że o księżach wie już wszystko, na pewno się zdziwi. Szantażowani przez kochanki i chłopaków na godziny, mobbingowani przez przełożonych, duchowni odbierają sobie życie w kościele albo na plebanii. O swoich pragnieniach i drugim życiu nie mogą nikomu powiedzieć, przez co wikłają się w coraz większe kłopoty.
Opisane tu historie to gotowy scenariusz na trzymający w napięciu thriller o namiętności, chciwości i fasadowości życia kasty kapłańskiej.
Jeśli czytałeś już „Plebanię“, koniecznie zajrzyj do „Zakrystii“.
Artur Nowak (ur. 1974) – adwokat, publicysta i pisarz, m.in. współautor wraz z profesorem Stanisławem Obirkiem bestsellerowych reportaży „Babilon. Kryminalna historia Kościoła“ oraz „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele“, a z filozofem Ireneuszem Ziemińskim książki „Chrześcijaństwo. Amoralna religia“. Napisał też „Kroniki opętanej“ – powieść, w której przedstawił opartą na faktach historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów. Jest również autorem reportażu „Adwokaci. Zraniony zapał“. Współautor podcastu „Kryminalna historia Kościoła“, nagrodzonego Bestsellerem Empiku za 2022 rok. Kolejny sezon tego podcastu otrzymał w roku 2023 nagrodę Best Audio. Od 2021 roku na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi autorski podcast „Wysłuchanie“.
Kraj produkcji: PL
Szczegóły
Wydanie
1
Rok wydania
2025
Oprawa
Twarda
Ilość stron
216
Format
14.0 x 21.6 cm
Języki
polski
ISBN
9788383910420
Kraj produkcji
PL
Rodzaj
Książka
EAN
9788383910420
Data premiery
2025-01-14
Kraj produkcji
PL
Producent
Prószyński Media Sp. z o.o.
Dodałeś produkt do koszyka
Zakrystia
31,20 zł
Polecane kategorie
Polecane serie
Polecani autorzy
Czytaj więcej
Recenzje
"Zakrystia" to druga po "Plebanii" książka autora, którą czytałam. Podobnie jak pierwsza opowiada o polskim kościele, tutaj czytamy o księżach, zakonnicach i organistach ich problemach, trudnościach ale i grzeszkach. Do machlojek księży i wyższych hierarchów kościelnych już przywykłam i chyba nic mnie już nie zdziwi. Za to rola zakonnic ich traktowanie przez księży, przełożone szokuje. Z czym mierzą się na co dzień księża, zakonnice, organiści? Jaka jest prawda o sługach bożych ? Jakie tajemnice skrywają? Niezwykle ciekawy i brutalny reportaż o polskim kościele, polecam każde bo otwiera oczy i daje do myślenia.
„Zakrystia” Artura Nowaka, to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, jednak dużo kontrowersyjnych treści słyszałam na temat jego twórczości. Autor pisze reportaże, nie przebierając w środkach, za wszelką cenę chce przedstawić światu prawdę, która często w dzisiejszych czasach jest tuszowana przez ludzi. W tym tytule porusza sporny i niezwykle kontrowersyjny temat, którym jest życie i działalność duchownych w naszym kraju. Autor przedstawia nam dosadnie obraz życia księży, sióstr zakonnych, oraz innych osób, które w swoim życiu mają bezpośredni z nimi kontakt. Pokazuje zależności, które panują w tym społeczeństwie, a także to jak wszystkie mroczne sekrety są skrzętnie „zamiatane pod dywan”, aby nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Nowak w książce pokazuje mroczny obraz kleru, w którym dochodzi do szantaży przez kochanki, czy kochanków, wyzyskiwania, mobbingu, którego dopuszczają się przełożeni względem osób, które są niżej w hierarchii kościoła. Są to skrajne przykłady, które nawet potrafiły doprowadzić do targnięcia się na swoje życie, gdyż brak pomocy był tak dotkliwy, że żaden człowiek w pojedynkę nie byłby w stanie sobie poradzić z przytłaczającym światem. Przyznam szczerze, że książka mnie nieco przeraża. Artur Nowak przyrównuje działanie kościoła do działań mafii, która sieje zło i spustoszenie. Obraz pokazany przez autora zdecydowanie jest prawdziwy, aczkolwiek uważam, że jest również jednostronny. Kościół jednak to nie tylko zło, które pokazuje autor, ale zdarzają się w nim osoby, które nie znalazły się tam z powołania. Niemniej jednak nie generalizujmy, bo jest to również krzywdzące dla tych osób, które służą Bogu, bo mają powołanie, niosą pomoc i dobro innym, a są przyćmiewani przez wyjątki, które przecież trafiają się zawsze, w każdej dziedzinie i na każdej płaszczyźnie, nie tylko w kościele. Książka zawiera wiele prawdy, aczkolwiek brakowało mi w niej obiektywnego spojrzenia na całość kościoła, które pozwoliłoby czytelnikowi wyrobić rzetelną opinię na ten temat. Nie ulega jednak wątpliwości, że Kościół wymaga zmian, wymaga dokładnego przyjrzenia się jego działaczom i doprowadzenia do tego, aby był bezpieczną i pozytywnie odbieraną instytucją. Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu.