Autorem Opowieści z Narnii - siedmioczęściowego zbioru opowieści o krainie Narnii, jest C.S. Lewis, angielski wykładowca literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, bliski przyjaciel J.R.R Tolkiena, kolegi po fachu. Książka powstała w latach pięćdziesiątych i odniosła wielki sukces na całym świecie. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego i wydawnictwu Media Rodzina.
W pakiecie: Lew, Czarownica i stara szafa, Książę Kaspian, Podróż Wędrowca do Świtu, Srebrne krzesło, Koń i jego chłopiec, Siostrzeniec Czarodzieja.
Opowieści z Narnii znajdują się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
C.S. LEWIS — ur. w 1898 r. w Belfaście w Północnej Irlandii, zm. w 1963 r. w Kilns – wolał, by go nazywano Jack.
Początkowo, kiedy Lewis rozpoczął pisanie książek dla dzieci, wydawcy i niektórzy z przyjaciół próbowali mu to odradzać. Sądzili, iż mogłoby to zaszkodzić jego reputacji jak twórcy poważnych rozpraw naukowych. Zwłaszcza pierwsza część „Opowieści z Narnii” była surowo krytykowana przez Tolkiena. Uważał on, iż w „Lwie, Czarownicy i starej szafie” zbyt wiele elementów nie współgra. Jak chociażby wszechmocny lew i złe wiedźmy, mówiące zwierzęta i dzieci. Na szczęście, Lewis nie usłuchał żadnego z tych głosów.
Wkrótce po wydaniu „Lwa, Czarownicy i starej szafy”, Lewis napisał sześć kolejnych książek z cyklu „Opowieści z Narnii”. Wieńczący serię to – „Ostatnią bitwę” opublikował w 1956 roku. Pomimo tego, iż książki nie zdobyły początkowo uznania krytyków, to szybko spodobały się czytelnikom. Szybko zyskały popularność dzięki niesionej z ust do ust pochwale. Od tego czasu „Opowieści z Narnii” sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy. Znalazły także swoje miejsce pośród najbardziej ukochanych i poczytnych książek literatury dziecięcej.