Zeznania Balbiny z Lubienieckich hrabiny Romerowej
Opis
Wiem, że Bogu wolno czynić, co się Mu podoba Urodzoną w 1806 roku Balbinę z Lubienieckich Romerową od najmłodszych lat cechowała żarliwa religijność. Wszyscy spodziewali się, że złoży śluby zakonne, a ona sama również czuła, że tylko w służbie Bogu może znaleźć szczęście. Wytrwale pracowała nad sobą, stosując konsekwentnie dyscyplinę wewnętrzną, a jednocześnie szukała swojego powołania w świecie poprzez współpracę z łaską Bożą. Odnalezione w Archiwum Karmelitów w Krakowie Zeznania - dotąd w całości niepublikowane - to autentyczne świadectwo wiary XIX-wiecznej mistyczki i zapis jej trudnej duchowej drogi. To także prawdziwy i szczery wewnętrzny portret kobiety wielkiej w swej dobroci, skromności i miłości do Boga. I choć dziś ad hoc określilibyśmy ją mianem dewotki czy histeryczki, to Balbina z Lubienieckich Romerowa wcale nie jest nam tak daleka mentalnie i duchowo Bo przecież kto z nas nie marzy o życiu pięknym i szczęśliwym, o życiu w zgodzie z samym sobą i wbrew współczesnym modom?
Szczegóły
Recenzje
W 1806 roku na świat przyszła Balbina z Lubienieckich Romerowa. Od dziecka była bardzo religijna i ciężko pracowała nad sobą by móc złożyć śluby zakonne. Książka „Zeznania Balbiny z Lubienieckich hrabiny Romerowej” ma formę pamiętnika. Powstał on na podstawie odnalezionego w archiwum Karmelitów w Krakowie XIX- wieczny rękopisu Balbiny. Przedstawia on zarówno duchowe jak i cielesne cierpienie. Jest niezwykle dokładnym opisem tego jaką drogę przeszła hrabina Romerowa by złożyć prywatne śluby czystości. Z pewnych przyczyn wyszła jednak za mąż. Jak to wpłynęło na nią? Czy była szczęśliwa? Przekonacie się sami. Książka należy do tych wartościowych. Skłania do refleksji o tym, jak źle podjęte decyzje mogą wpłynąć na nasze życie. Czytelnik zadaje sobie pytanie co tak naprawdę jest w życiu jest najważniejsze? Oprócz strony refleksyjnej bardzo spodobał mi się styl w jakim została napisana książka. Została ona oparta na rękopisie i może być uznawana za biografię. Nie każdy jednak lubi ten gatunek, ale tutaj w ogóle nie czuje się tego. Książka zrobiła również na mnie duże wrażenie pod względem wiedzy o religioznawstwie. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Bardzo polecam!